Кабінет міністрів України продовжив дію спеціальних зобов'язань (ПСО) для НАК "Нафтогаз України" про пільгові умови продажу газу облгазам і теплокомуненерго. Про це кореспонденту УНН повідомив прес-секретар прем'єр-міністра Володимира Гройсмана Василь Рябчук.
"Продовжили дію ПСО до 27 жовтня", – повідомив Рябчук.
Напередодні прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що не вважає за необхідне змінювати ціни на газ для населення і пообіцяв не допустити їх підвищення на 60 відсотків.
Він також зазначив, що під час переговорів з МВФ, він закликає кредиторів подивитися на доходи українців і зрозуміти, що газ – не продукт розкоші для них.
Як відомо, Кабмін з квітня відтягує підвищення ціни на газ для населення. Ціна газу для населення становить 4942 грн за тисячу кубометрів, а з урахуванням податку на додану вартість і зборів, що включають транспортування, – 6958 грн за тисячу кубометрів.
Зараз Україна продовжує переговори з Міжнародним валютним фондом (МВФ) про підвищення цін на газ. Переговорний процес триває з липня 2017 року. Фонд наполягає на підвищенні ціни газу для населення, яке, за різними оцінками, може скласти від 30 до 60% у зв'язку зі зростанням цін на міжнародних ринках, тоді як Кабмін вважає таке різке підвищення невиправданим. В ході візиту місії МВФ до Києва у вересні було досягнуто принципової домовленості про поступове зростання цін на газ, але самі тарифи ще не оголошені.
Якби Кабмін не продовжив постанову про спецзобов’язання "Нафтогазу", в Україні довелося б переглядати ціни на газ через те, що вступив би в силу інший документ – постанова від 22 березня 2017 року.
Однак в методиці, запропонованій у цій постанові, не враховується вартість закупівель газу з-за кордону – т.зв. "Імпортний паритет", введення обліку якого і вимагає МВФ. Формула перегляду ще не готова. Рішення про те, як саме буде враховуватися імпортний паритет, Україна прийме після завершення консультацій з МВФ, Світовим банком і Європейським енергоспівтовариством.
Раніше в МВФ відзначили: ціна на газ для населення повинна дорівнювати ціні для імпортерів. Це питання залишається під пильною увагою Фонду і вирішення проблеми посприяє виділенню Україні чергового траншу фіндопомоги.
До тих пір ціна на газ для населення залишиться на рівні 4,942 грн за кубометр. Відзначимо, ціна складає лише частину тарифу на газ – крім закупівельної ціни, в тариф закладено також податки і витрати на транспортування газу.