Ce6137d7ea3fc2ea3d066e010d7c0e28
22 перегляди
Структура тарифу на воду: як побудований та від чого залежить
09.01.2018

Під новорічну ялинку, на засіданні Національної комісії, що здійснює державне регулювання енергетики і комунальних послуг, яке відбулося 28 грудня 2017 року, було прийнято рішення про те, що прогнозна оптова ринкова ціна на електроенергію у 2018 році зросте на 16,2%.

Підвищення ціни буде проходити в два етапи: з 1 січня 2018 року вона збільшиться на 9,5%, а з 1 квітня - ще на 6,1%. Згідно з проектом рішення, зростання оптової ринкової ціни обумовлено інфляцією, зростанням зарплат, девальвацією гривні, а також підвищенням цін на газ на 16,7% і вугілля (на 38,3%), ціна якого розраховується на основі європейського індексу з урахуванням доставки в Україну.

Оскільки в структурі тарифів на централізоване водопостачання питому вагу становлять витрати на електроенергію, то в 2018 році споживачам доведеться більше платити і за холодну воду.

Виробництво будь-якої житлово-комунальної послуги, особливо послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, вартує неабияких коштів підприємства, що їх виробляють та надають, несуть витрати по їх виробництву і ці витрати регламентовані законодавчо, тобто порядок формування та структуру тарифу встановлює держава, а не підприємства ЖКГ за своїми бажаннями та фантазією.

Отже, в структурі тарифів на централізоване водопостачання державою встановлено виключено економічні принципи їх формування.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Щоправда, рівень встановлених та переглянутих НКРЕКП тарифів на централізоване водопостачання і водовідведення є дуже різним для водопостачальних підприємств України.

Основна причина перегляду та встановлення НКРЕКП тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення – потреба у підтриманні безперебійного водопостачання та водовідведення столиці і області в умовах подорожчання основних складових тарифу.

Зокрема із серпня минулого року протягом 2017 року на 146% зросла вартість реагентів, що використовуються для підготовки та знезараження питної води та очищення стоків. Паливно-мастильні матеріали, необхідні для роботи техніки, подорожчали на 27%. А розмір збору за спецводокористування зріс майже у 3 рази, податок на нерухоме майно на 28%.

Ще одна складова тарифу – оплата праці працівників. З 01 січня 2017 року мінімальна заробітна плата в країні зросла вдвічі – з 1600 грн до 3200 грн.

Збільшились витрати й на охорону праці, не враховувати які не можливо, адже від цього залежить життя та здоров’я людей. Зокрема лише спецодяг для аварійних бригад подорожчав у 2,2 раза.

Важлива складова тарифу – амортизаційні відрахування, які є джерелом фінансування інвестиційної програми, спрямованої на підтримання у належному стані устаткування і мереж, модернізації станцій для їх надійної роботи з урахуванням енергозбереження та підвищення якості послуг.

І хоч сьогодні існує тенденція до зменшення обсягів водоспоживання населення шляхом встановлення лічильників та економії, однак витрати підприємства на утримання господарства та забезпечення виробничих процесів постійно зростають. 

Тож, як це не прикро констатувати, але підвищення тарифів, принаймні на холодну воду та водовідведення, не уникнути вже найближчим часом.