Ce094835092fb4a22b1a5b2f5de3dd9f
0 перегляди
Ліфти в багатоквартирних будинках: про що мають потурбуватися співвласники
22.05.2017

Більшість багатоквартирних будинків обладнані ліфтами. Водночас, щоденно користуючись останніми, небагато співвласників замислюються над важливим: ліфти належать до механізмів підвищеної небезпеки

(п. 19 Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, наведеного в додатку 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що затверджений постановою Кабміну від 26.10.2011 р. № 1107 (далі — Порядок № 1107)).


Водночас у п. 5.3 Положення про систему технiчного обслуговування та ремонту лiфтiв в Українi, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 10.04.2000 р. № 73 (далі — Положення № 73), передбачено: власник ліфтів несе вiдповiдальнiсть за збереження лiфтового обладнання та повинен забезпечувати його безперебiйну й безпечну експлуатацію. Це означає, зокрема: обов’язок виконання регламентних робіт (перевiрка технiчного стану, усунення дрiбних пошкоджень, прибирання ліфтів тощо), проведення місячних, квартальних, капітальних ремонтів (п.п. 2.5–2.9 Положення № 73).

Окрім того, в обов’язковому порядку слід ураховувати Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці і гірничого нагляду від 01.09.2008 р. № 190 (далі — Правила № 190). Своєю чергою, пп. 9.7.12 Правил № 190 передбачена обов’язкова наявність правил користування пасажирським ліфтом, що повинні бути вивішені в кабіні та містити серед іншого заборону проїзду дітей дошкільного віку  без  супроводу  дорослих,  а також порядок перевезення немовлят у дитячих колясках.

Також власникам ліфтів потрібно зважати на Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабміну від 26.05.2004 р. № 687.


Як бачимо, нюансів чимало. А зважаючи на те що згідно з п.п. 2, 6 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 р. № 417-VIII ліфти належать до допоміжних приміщень багатоквартирних будинків та визнаються спільною сумісною власністю співвласників, саме останні повинні потурбуватися про дотримання всіх необхідних правил і порядків.

Очевидно, що забезпечити належну експлуатацію ліфтів співвласникам як групі осіб самотужки не під силу.
Як уже зазначалося, ліфти — це механізми підвищеної небезпеки. А згідно з Порядком № 1107 їх експлуатація вимагає дозволу Держпраці. По суті, у співвласників є 2 варіанти:

1) якщо в будинку створене ОСББ, останнє може отримати дозвіл і самостійно забезпечувати виконання всіх необхідних робіт, пов’язаних з експлуатацією ліфтів;
2) незалежно від того, створене ОСББ чи ні, укласти договір зі  спеціалізованою організацією, яка має відповідний дозвіл.

 

Скажемо відверто, вдаватися до першого варіанта — не надто розважливо. Адже він означає, що ОСББ серед іншого доведеться працевлаштувати працівників, відповідальних за організацію робіт із технічного обслуговування та ремонту ліфтів  й організацію їх експлуатації, електромеханіків, ліфтерів, операторів  диспетчерського зв’язку, розробити для них посадові, виробничі інструкції та інструкції з охорони праці тощо (пп.пп. 9.7.1–9.7.11 Правил № 190).

Значно простіше — укласти договір з організацією, яка спеціалізується на виконанні відповідних робіт, має необхідні дозвільні документи, штат працівників, обладнання тощо.
До речі, на практиці чимало управляючих компаній, що надають співвласникам послуги з утримання жилих будинків і прибудинкових територій, мають необхідні для виконання робіт із технічного обслуговування та ремонтів ліфтів дозволи. Утім, якщо співвласники не бажають залучати управителя, то цілком можуть укласти договір зі спеціалізованою організацією напряму.

Водночас завважте: оскільки ліфти є спільною сумісною власністю, то договір з організацією має укладатися від імені всіх співвласників (стороною договору може виступати ОСББ, а за його відсутності — один зі співвласників, уповноважений загальними зборами). Форма Типового пiдрядного договору на технiчне обслуговування та ремонт лiфтiв i диспетчерських систем наведена в додатку А до Положення № 73

На замітку! Загальне уявлення про вартість обслуговування ліфтів можна отримати з Порядку встановлення вартості технічного обслуговування ліфтів та систем диспетчеризації, затвердженого Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 09.11.2006 р. № 369.
Та й наостанок варто сказати про таке. У разі створення ОСББ саме останнє визнаватиметься суб’єктом господарювання, що експлуатує ліфти. А відтак, згідно з пп. 9.1.6 Правил № 190, наявні в багатоквартирному будинку ліфти підлягають перереєстрації.

Вікторія Туманова,
юрист м. Київ