Новини та повідомлення


Fac78caaf3a42e7c86fde990b53f1cd8
31.08.2018

Банки зупиняють видачу позик на "теплі кредити"

Українці все активніше використовують "теплі кредити" - на заміну вікон, утеплення стін, оновлення даху в будинках і квартирах, – які дозволили енергоефективно модернізувати житло і знизити рахунки за компослуги. Настільки активно, що кошти, передбачені на такі позики, вичерпані.

Як повідомив голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Сергій Савчук, з початку 2018 року на "теплі кредити" відшкодовано 270 млн гривень. За весь час дії програми її учасники отримали 2,3 млрд гривень компенсацій з держбюджету

"Фактично зараз банки не кредитують цей напрямок. Але я впевнений, що на наступний рік будуть закладені кошти. Ліміти по приватним домоволодінням були вичерпані ще раніше, ніж за ОСББ", – заявив Савчук.

 

"Сегодня" вирішив розібратися, чи варто українцям сподіватися на фінзабезпечення програм теплого кредитування восени.

За даними Держенергоефективності, з листопада 2014 (початок дії програми) і по серпень-2018 прості громадяни і представники об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) оформили понад 296 тис. позик на суму понад 6 млрд грн. Причому динаміка зростання популярності "теплих кредитів" значна – ще рік тому українці змогли отримати лише 225 тис. позик на 3,9 млрд грн (див. Інфографіку).

Правда, високий попит громадян на енергоефективне поліпшення будинків в кредит зіткнувся із зворотною стороною медалі – кошти, що виділяються державою на теплі кредити, закінчуються, як правило, влітку. І цей рік не став винятком: у червні-серпні банки потроху згортали видачу позик.

У фінустановах стверджують: держкошти, передбачені для видачі "теплих кредитів", вичерпані. У банках все ж готові відновити кредитування, якщо з бюджету будуть виділені додаткові суми.

Ощадбанк вже звернувся до Кабміну і в Держагентство з енергоефективності з клопотанням про виділення додаткового бюджету на цю програму.

 

"Але Ощадбанк і далі кредитує населення та ОСББ на предмет придбання негазових котлів і енергозберігаючих матеріалів. Це відбувається поза рамками держпрограми, а в умовах діючих кредитних програм банку і регіональних компенсаційних програм", – пояснили у фінустанові.

 

У свою чергу, в ПриватБанку повідомили, що виділений з бюджету ліміт компенсації для ОСББ банк повністю вичерпав до середини червня.

"Якщо уряд ухвалить рішення про виділення додаткових коштів, банк продовжить кредитування клієнтів під компенсації", – відзначили в прес-службі банку.

АЛЬТЕРНАТИВНІ РІШЕННЯ

Для тих ОСББ, які з якихось причин не змогли взяти "теплий кредит", існує ще дві альтернативи фінансування енергоефективних проектів. У багатьох містах України зараз діють муніципальні програми на кшталт 70/30 або 60/40, коли більшу частину вартості енергоефективного проекту на рівні всього будинку фінансує місцевий бюджет, а меншу частину – мешканці будинку.

Також Держенергоефективності веде активну інформаційну кампанію про можливості фінансування проектів термомодернізації багатоквартирних будинків за кошти інвесторів – енергосервісних компаній (ЕСКО). За даними держоргану, вже понад 100 ОСББ по всій Україні зацікавилися можливістю залучення інвестицій у свою термомодернізацію за допомогою енергосервісу.

 

"Механізм енергосервісу передбачає, що ЕСКО-інвестор фінансує і виконує "під ключ" енергоефективний проект, а головне – гарантує досягнення економії енергоресурсів. ЕСКО бере на себе всі ризики успішності проекту та досягнення економії, не вимагає застав, відсутні комісії. Послуги енергосервісу клієнти ( в даному випадку мешканці ОСББ) оплачують із зекономлених коштів або за фіксованою ставкою із розрахунку на метр квадратний, що обумовлюється в контракті", – говорить директор ДТЕК ЕСКО Євген Бушма.

 

Для домогосподарств крім "теплих кредитів", передбачених для заходів щодо економії теплової енергії і газу, існує можливість отримання споживчого кредиту на установку двозонних лічильників електроенергії. Як відомо, можна економити до 50% сімейних витрат на електроенергію за допомогою комплексного підходу: встановити двозонний лічильник електроенергії, щоб платити вдвічі менше за електроенергію з 23:00 до 07:00, з допомогою "розумних" розеток з таймерами або можливістю управління через інтернет налаштувати автоматичне включення і виключення електроприладів, а також використовувати LED-лампи, які до 8 разів економічніші за звичайні лампи розжарювання, які світять яскравіше і можуть служити кілька років.

 

"Такий комплексний підхід може бути забезпечений за допомогою енергоефективних наборів "Розумний WATT", доступних для жителів Києва, Дніпропетровської та Донецької областей. В набори включена послуга швидкої установки двозонного лічильника "під ключ". Замовити набори можна просто на сайті ДТЕК ЕСКО. При необхідності при замовленні можна оформити онлайн-заявку на придбання набору в кредит. У міру того, як набір буде економити родині кошти і окупатися, можна поступово повертати кредит, що дуже зручно. Підрахувати приблизну економію і прикинути терміни окупності набору можна через онлайн-калькулятор", – розповів менеджер з комунікацій ДТЕК ЕСКО Антон Ковалішин.

Підписуйтесь та отримуйте важливі новини на свій e-mail