Новини та повідомлення


3cc87fb566f89cd51f1dd6e580be727d
18.06.2018

Вартість газу для жителів будинків, де немає встановлених лічильників, може вирости в 1,8 рази

Зараз за нормативами на кожного прописаного мешканця квартири щомісяця нараховується мінімум по 3,3 кубометра газу (якщо використовується тільки газова плита). Однак незабаром ця цифра може зрости до 6 кубів. Тобто, замість 23 грн кожен заплатить майже 42 грн на місяць.

Справа в тому, що Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконним і недійсним постанову КМУ № 203 від 23 березня 2016 року, яким були знижені нормативи споживання газу для споживачів, чиї оселі не обладнані лічильниками газу (постанова суду № 826/2507/18 від 30 травня 2018 року).

Якщо це рішення не буде оскаржене урядом у вищих судових інстанціях або буде остаточно затверджено, то і інші нормативи споживання газу повернуться до старих, більш високих показників.

Для квартир з газовими плитами, але без гарячого водопостачання норматив складе 9 кубометрів проти нинішніх 5,4 куба, а для щасливих володарів газових плит та водогрійних газових колонок - 18 кубометрів замість 10,5.

Як зазначає енергетичний експерт, співзасновник Центру енергетичних стратегій Юрій Корольчук, це автоматично призведе до збільшення розміру нарахувань мешканцям, а для держави - виплат по субсидіях на газ.

«На перший погляд це суми невеликі. Але якщо врахувати, що в Україні на початок 2018 роки (дані облгазів) було близько 1,4 млн абонентів, які використовують газ тільки для приготування їжі без лічильника (це приблизно 38% з 3,7 млн ​​таких абонентів), то цифри будуть виглядати солідніше », - зауважив експерт.

За статистикою, середнє домогосподарство в Україні складається з 2,6 чол. Значить приблизно 3,6 млн осіб будуть щомісяця платити за додаткові 2,7 куба газу понад 68 млн грн. І тут неважливо, користувався хтось хто плитою чи ні, плата буде нарахована за фактом наявності газових приладів в будинку.

А якщо врахувати, що при відключенні гарячої води (понад 6 годин на добу) облгаз може застосовувати більш високу норму споживання, як при відсутності центрального гарячого водопостачання, витрати можуть виявитися ще вище. Ця проблема особливо актуальна для киян, які влітку регулярно страждають від таких відключень.

Мало того, як відзначає керуючий партнер адвокатського об'єднання Suprema Lex Віктор Мороз, формально скасування постанови означає можливість донарахування за весь період, коли діяли «неправильні», більш низькі норми. Але тут важливо, як саме буде сформульовано остаточне рішення суду з цього питання.

«Якщо скасування постанови буде з моменту його прийняття, то можуть перерахувати», - говорить юрист.

Схожа ситуація вже була два роки тому, коли Вищий адміністративний суд України скасував постанову КМУ №237 від 29 квітня 2015 року про подвійне зниження нормативів споживання газу для домогосподарств без лічильників (рішення №826 / 16447/15, К800 / 49436/15).

Відповідне рішення суд отримав 28 січня 2016 року і облгази провели перерахунок у бік збільшення за весь період, коли застосовувалося скасована постанова Кабміну (з 6 травня 2015 року - до 31 січня 2016 року).

Як пояснив директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко, проблема з постійними змінами нормативів споживання пов'язана з тим, що уряд намагається шляхом зниження нормативів (як стверджують облгази, нижче реального обсягу споживання) змусити газопостачальні компанії оснастити лічильниками всіх абонентів.

«Але компанії навіть під загрозою відкриття кримінальних справ не хочуть виконувати ці вимоги», - зауважила Харченко.

Тому і подають в суд на рішення Кабміну замість того, щоб оснастити всіх споживачів приладами обліку. А той у свою чергу штампує нові документи замість скасованих.

Нагадаємо, згідно із законом про комерційний облік газу всі побутові споживачі повинні бути оснащені лічильниками до 1 січня 2021 року за рахунок коштів газових компаній і місцевих бюджетів. Зараз такими пристроями, за даними НКРЕКУ, оснащено 99% будинків, де газ використовується для всіх потреб, в тому числі опалення та на 93% - де люди готують їжу і користуються колонками.

Підписуйтесь та отримуйте важливі новини на свій e-mail

Усі новини

    1 | 92